132-letni list w butelce odnaleziony w Australii
iStock

132-letni list w butelce odnaleziony w Australii

To najstarsza tego typu wiadomość, jaką odnotowano w historii.
06.03.2018

Gdy Tom i Tonya Illmanowie znaleźli w styczniu w okolicach Wedge Island na zachodnim wybrzeżu Australii starą butelkę nie mieli wielkich oczekiwań – wydawało im się, że trafił im się ładny gadżet na półkę z książkami. Tymczasem pusty pojemnik po ginie okazał się prawdziwym skarbem – w środku znajdowała się bowiem wiadomość sprzed ponad 100 lat.

Autentyczność listu zweryfikowało Western Australian Museum. Butelka wyrzucona została z niemieckiej barki Paula na Oceanie Indyjskim, ok. 950 km od miejsca, w którym ją odnaleziono. Rolka papieru, wyprodukowana w Niemczech, opatrzona jest datą 12 czerwca 1886 roku – od jej „nadania” minęły zatem prawie 132 lata. To rekord – wcześniej należał on do odnalezionej 3 lata temu w niemieckim Amrum wiadomości brytyjskiego biologa George’a Parkera Biddera, wyrzuconej do Morza Pólnocnego w 1906 roku.


Wikipedia odnotowuje jeszcze jeden rekord, który kwestionują jednak badacze i historycy – chodzi o wiadomość zapisaną na drewnie palmy kokosowej przez niemal mitycznego japońskiego żeglarza – Chunosukę Matsuyamę. W 1784 roku kapitan miał tuż przed śmiercią opisać los tragicznej wyprawy, w której wziął udział, a domniemany list odnaleziono w 1935 roku (czyli 151 lat później) w Hiraturemurze – wiosce, z której pochodził sam Matsuyama. Historia fascynująca, problem jednak w tym, że taka miejscowość jak Hiraturemura… nie istnieje.

Listy w butelce nie zawsze zawierają treści, do których przyzwyczaiłyby nas filmy i książki. Zamiast miłosnych wyznań czy próśb o pomoc znajdziemy wśród nich najczęściej urzędowe noty, proszące o zwrot butelki i informację o miejscu jej znalezienia. Wynika to z rozwoju XIX-wiecznej oceanografii i prób zbadania kierunków prądów morskich. Choć oczywiście historia wiadomości umieszczanych w butelce jest znacznie dłuższa – wiemy m.in. o podobnych eksperymentach badawczych, prowadzonych przez Teofrasta z Eresos ok. 310 lat p.n.e. Kolejne rekordy w przyszłości są zatem całkiem prawdopodobne.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie