Wyspa śmieci na Pacyfiku jest już 5 razy większa od Polski
iStock

Wyspa śmieci na Pacyfiku jest już 5 razy większa od Polski

Odkryto ją zaledwie 20 lat temu. Od tego czasu „plama” konsekwentnie rośnie.
26.03.2018

Słyszeliście kiedyś o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci? Ten odkryty w 1997 roku przez Charlesa Moore’a twór składa się w 99,9% z tworzyw sztucznych i od dawna spędza sen z powiek ekologom, a z pewnością również klientom pierwszej na świecie supermarketowej alei wolnej od plastiku. Jak się okazuje olbrzymie, dryfujące wysypisko ma powierzchnię pięciokrotnie większą niż obszar Polski – aż 1,6 miliona kilometrów kwadratowych. Raport z nowymi informacjami na temat gwałtownie rosnącego śmietniska opublikowano na łamach Scientific Reports.

Pokazuje on, że wcześniejsze szacunki na temat Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci były zaniżone nawet szesnastokrotnie. Na podstawie danych, pozyskanych między innymi dzięki precyzyjnym zdjęciom lotniczym udało się ustalić, że na Plamę składa się co najmniej 79 tysięcy ton plastiku. Jej ciągła ekspansja przyczynia się do śmierci nawet miliona sztuk ptactwa i ok. 100 000 ssaków rocznie.

Wielkość „wyspy” w ubiegłym roku sprowokowała aktywistów do stworzenia nowego państwa. Dwóch pracowników agencji reklamowej z Londynu, Michael Hughes i Dalatanto Almeida, nawiązało współpracę z serwisem LadBible i Plastic Ocean Foundation. Wspólnie przygotowali projekt nowych paszportów, waluty i znaczków pocztowych, a pierwszym obywatelem nowego, nieformalnego kraju został Al Gore – były kandydat na prezydenta USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2007 roku, uhonorowany za walkę z globalnym ociepleniem.

Choć  położona między Hawajami i Kalifornią plama jest zdecydowanie największym tego typu zjawiskiem na świecie, to niestety – nie jedynym. Prądy oceaniczne tworzą podobne wyspy na całym świecie, a istnienie jednej z nich – na Południowym Pacyfiku – potwierdzono zaledwie kilka miesięcy temu. Wg szacunków, o ile obecna tendencja zostanie utrzymana, łączna masa plastiku w oceanach przekroczy łączną masę ryb w 2050 roku.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie