Świat bez plastiku? Unia Europejska zmienia prawo, a naukowcy pracują nad alternatywami
iStock

Świat bez plastiku? Unia Europejska zmienia prawo, a naukowcy pracują nad alternatywami

Tylko w tym roku wyprodukujemy 360 mln niszczącego środowisko plastiku. Jak powstrzymać nadchodzącą katastrofę?
07.06.2018

We wtorek, 5 czerwca, obchodziliśmy Światowy Dzień Środowiska. Głównym tematem tegorocznych dyskusji stała się walka z plastikiem – w tym roku wg szacunków wyprodukujemy aż 360 mln ton tego materiału, a w najbliższych latach ta liczba ma się jeszcze podwoić. Informacje o martwych wielorybach czy rozrastających się do olbrzymich rozmiarów oceanicznych wyspach śmieci spędzają sen z oczu – nie tylko ekologów. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się o kilku pomysłach, które mają zapobiec plastikowej katastrofie.

Komisja Europejska zapowiedziała zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych słomek, sztućców i innych przedmiotów, które mają bardziej ekologiczne zamienniki. Do 2025 roku ma też zostać wprowadzone prawo ograniczające zużycie plastikowych butelek. To kolejna próba uregulowania przez Unię Europejską prawa w tym zakresie – w 2015 roku wprowadzono prawo, ograniczające wykorzystanie przez sklepy toreb foliowych. O tym, że nie zawsze przyniosło to oczekiwane efekty, pisaliśmy w tekście poświęconym pierwszej alejce supermarketowej w całości wolnej od plastiku.

Innym rozwiązaniem może być „nowy” plastik, łatwo podlegający recyklingowi bez utraty właściwości. Pracują nad nim naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Colorado. Dzięki pracy zespołu, prowadzonego przez profesora Eugene’a Chena, poznaliśmy metodę przekształcania monomerów w polimery bez konieczności używania rozpuszczalników. Dzięki możliwości przekształcenia polimeru w prostych warunkach laboratoryjnych, materiał jest przystosowany do nieustannego recyklingu. Szczegółowe wyniki pracy naukowców zostały opublikowane w kwietniu w „Science” - możecie znaleźć je pod tym linkiem.

 

Post udostępniony przez @gewoonkramer

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie