Ennis House na sprzedaż. Z jakich filmów możesz znać ten budynek?
www.instagram.com/matthewgaskill/

Ennis House na sprzedaż. Z jakich filmów możesz znać ten budynek?

Projekt Franka Lloyda Wrighta, zrealizowany w 1924 roku, cieszył się dużym wzięciem wśród filmowców – „zagrał” m.in. w „Blade Runnerze” i „Karate Kid”.
10.07.2018

Ennis House, jeden z najsłynniejszych budynków zaprojektowanych przez Franka Lloyda Wrighta, trafił właśnie do sprzedaży, i jeśli macie wolne 23 miliony dolarów to serdecznie polecamy tę inwestycję. Wzorowany na starożytnych świątyniach Majów dom, zaprojektowany dla Charlesa i Mabel Ennisów, właścicieli sklepu z męską odzieżą, ma co prawda prawie 100 lat (powstał w 1924 roku), ale nie wygląda na ruinę. A widok warty jest każdych pieniędzy... 

 

Gwiazda ekranu 

Ale oszałamiające widoki na Los Angeles i frapujący projekt samego budynku to nie koniec listy jego zalet. Ennis House, jedna z czterech rezydencji Wrighta wykorzystujących system bloków tekstylnych, cieszyła się bowiem olbrzymim wzięciem wśród filmowców. Jej najsłynniejszą rolą był udział w "Blade Runnerze" Ridleya Scotta, ale willa okazała się naprawdę wszechstronną aktorką i zagrała również w trzeciej części "Karate Kida", klasycznym horrorze klasy B "Dom na przeklętym wzgórzu" z 1959 roku, serialach ("Buffy, postrach wampirów") czy teledyskach ("Have you ever" S Club 7 czy "Vuelve" Ricky'ego Martina). Jeśli chodzi o prawdziwych mistrzów - oprócz Scotta, który wrócił do Ennis House w czasie nagrywania "Czarnego deszczu" - budynek przypadł do gustu Davidowi Lynchowi, który wykorzystał go w "Mulholland Drive" i "Miasteczku Twin Peaks".

 

Post udostępniony przez Curbed (@curbed)


Podium południowej Kalifornii 

Gdy w 2008 roku Los Angeles Times przeprowadziło wśród architektów i ekspertów ankietę na najlepszy budynek w historii południowej Kalifornii, Ennis House zajęło trzecie miejsce, ustępując tylko Domowi Schindlera i Kaufman Desert House. Ostatnim właścicielem domu był multimilioner Ronald Burkle, który kupił Ennis House za... 4 miliony dolarów (mimo, że cena wywoławcza wynosiła 15 milionów). Bądźcie zatem dobrej myśli - można się targować, choć pewnie bez przesady - wg informacji którą znajdziecie w szczegółowej ofercie, Burkle zainwestował w budynek 17 milionów dolarów. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie