5 miast, w których najlepiej spędzić resztę życia
fot.creativecommons

5 miast, w których najlepiej spędzić resztę życia

Gdy pojawia się pytanie: w jakim mieście żyje się najlepiej, skojarzenia raczej kierują nas na daleki zachód lub drugą półkulę. Tymczasem okazuje się, że po sąsiedzku mieszkańcy mają najlepiej.
14.08.2018

Najnowszy raport  „The Global Liveability index” przedstawia miasta, które są najbardziej przyjazne mieszkańcom.

W tym roku, po raz pierwszy od siedmiu lat, zmienił się lider rankingu. Dokładnie tyle czasu, rokrocznie, na pierwszym miejscu plasowało się australijskie Melbourne. Zaraz za nim zazwyczaj znajdował się Wiedeń. Tym razem role się odwróciły i stolica Austrii przeskoczyła australijskie miasto.

zobacz również: 10 najlepszych plaż według TripAdvisor

Wpływ na to mogła mieć kwestia bezpieczeństwa i odsunięcia od siebie zagrożenia atakami terrorystycznymi. Jest to bowiem jeden z punktów, który podlega ocenie przy wskazaniu najprzyjaźniejszych miast. A tutaj Wiedeń uplasował się wyżej od Melbourne. Innymi kategoriami, jakie brane są pod uwagę przy dokonywaniu wyboru są m.in. opieka zdrowotna, edukacja, infrastruktura a także kultura i środowisko. I o ile w pierwszych trzech kategoriach oba miasta zdobyły maksymalną liczbę punktów, o tyle dwa ostatnie pozwoliły wyjść na prowadzenie stolicy Austrii.

Oto jak przedstawia się pierwsza piątka miast, w których żyje się najlepiej.

1.       Wiedeń, Austria

 

 

 

2.       Melbourne, Australia

 

 

 

3.       Osaka, Japonia

 

 

 

4.       Calgary, Kanada

 

5.       Sydney, Australia

 

 

 

 

Na drugim końcu listy, z najmniejszą liczbą punktów i najgorszymi warunkami oferowanymi mieszkańcom znalazły się m.in. syryjski Damaszek, bengalska Dhaka czy nigeryjskie Lagos.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie