Jak wygląda dzień prezesa wielkiego przedsiębiorstwa?
Elon Musk/ Starstock

Jak wygląda dzień prezesa wielkiego przedsiębiorstwa?

Tym razem nie będziemy przyglądać się indywidualnym nawykom, a statystyce.
23.08.2018

CEO, czyli odpowiednik polskiego prezesa zarządu, a w USA - dyrektor generalny, to dziś najczęściej nie tylko osoba zarządzająca firmą, ale też jej twarz. M.in. dlatego tak dużo wiemy o książkach, które czytają Jeff Bezos czy Mark Zuckerberg, o zegarkach które noszą i o markach, które kochają. Widzimy ich na okładkach gazet i w precyzyjnie skrojonych materiałach promocyjnych, znamy rytuały, o których chcą nam powiedzieć, jednak trudno nam sobie wyobrazić zwykły dzień zapracowanych milionerów. Codziennej rutynie CEO wielkich firm postanowili przyjrzeć się Michael E. Porter i Nitin Nohria z Harvard Business Review, którzy śledzili szefów 27 firm i ich nawyki w trakcie trzymiesięcznych okresów badawczych (projekt zainicjowali w 2006 roku). Czego się dowiedzieli?
Czytaj też: Ile powinien zarabiać polski polityk? 

W natłoku spotkań

Osoby poddane badaniu (25 mężczyzn i 2 kobiety) zarządzają firmami, które notują średnie zyski roczne w wysokości 13 miliardów dolarów. Na pracę w dni robocze poświęcają średnio 9,7 godziny, w weekendy – 3,9 godziny, a w czasie wakacji – 2,4 godziny. 47% czasu pracy dyrektorzy spędzają w siedzibie firmy, reszta należy do służbowych podróży, wizytowania filii, dojazdów i zarządzania z domu. CEO uczestniczy średnio w 37 spotkaniach tygodniowo – zajmują one 72% całego czasu pracy.

CEO też ma życie osobiste

Prawie 10 godzin pracy dziennie może zmęczyć, ale wg badań Portera i Nohrii dyrektorzy nie należą do ludzi, którym wiecznie brakuje czasu na relaks czy aktywność fizyczną. Sypiają średnio 6,9 godzin na dobę, ćwiczą 45 minut dziennie, a 3 godziny wolnego czasu spędzają najczęściej z rodziną, oddając się czytaniu, oglądaniu telewizji i innym pasjom. A skoro nawet szefowie obracających miliardami korporacji mają czas na życie osobiste, to każdy powinien sprawdzić, czy nie za bardzo poświęca się własnej pracy.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie