Kiedy nie działa. Rozmowa z Michałem Lwem-Starowiczem o problemach z erekcją
iStock

Kiedy nie działa. Rozmowa z Michałem Lwem-Starowiczem o problemach z erekcją

Warto przełamywać wstyd. Zwłaszcza, że problem z erekcją może być zapowiedzią poważniejszej choroby.
06.09.2018

ESQUIRE: Zaburzenia erekcji ma półtora miliona Polaków, w tym coraz młodszych.

MICHAŁ LEW-STAROWICZ: Problem z erekcją faktycznie dotyczy sporej części naszej populacji. Podobnie jak w innych krajach, w Polsce te wysokie wartości biorą sie stąd, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz starsi. Zaburzenia seksualne tego typu obejmują głównie dwie grupy mężczyzn. Pierwsza z nich, najliczniejsza, to osoby od pięćdziesiątki wzwyż. Powodem są głównie choroby. Druga grupa to młodzi mężczyźni, 20- i 30-latkowie, którzy są hamowani przez czynniki psychogenne, czyli: wstyd, lęk przed tym, czy będzie odpowiednio dobry, czy się sprawdzi itd. Zdrowy, silny mężczyzna od tysięcy lat przedstawiany jest w kontekście seksualnym. Symbol falliczny stał sie oznaka siły, mocy, władzy. Od rzeźby, przez malarstwo i literaturę, skończywszy na przemyśle pornograficznym. Nic dziwnego, ze mężczyźni mają kompleksy i tracą poczucie pewności siebie.

Sprawdź też inne rozmowy z seksuologiem: 
Moda na zdradę? 
Niezgoda w łóżku 

ESQ: Do tego coraz więcej pracujemy, żyjemy w napięciu i pod presją.

MLS: Przemęczenie i stres mogą powodować osłabienie kondycji seksualnej. Raporty wykazują, ze z biegiem lat Polki maja coraz większe oczekiwania. Z kolei mężczyźni pozostają na podobnym poziomie. A skoro kobiety chcą uprawiać seks częściej i dłużej, a ich partnerzy są zapracowani i przemęczeni, to robi sie kłopot. W moim gabinecie spotykam młodych ludzi, często atrakcyjnych i na wysokich stanowiskach, którzy nie mają czasu i siły. Nawet na seks. Coraz częściej diagnozujemy tez problemy z erekcja u młodych mężczyzn z otyłością.

Jako seksuolog nieraz jestem pierwszym lekarzem rozpoznającym u pacjenta chorobę układu krążenia, cukrzycę czy zaburzenia hormonalne. Wielu mężczyzn nie wie, że zaburzenia seksualne mogą być sygnałem innej, poważnej choroby. Jeśli przebadamy mężczyzn z choroba niedokrwienną serca, to okazuje się, ze połowa z nich cierpi na zaburzenia erekcji. U większości pojawiły sie one jeszcze przed objawami, które skłoniły ich do wizyty u kardiologa lub lekarza rodzinnego. I choć mieli problemy w łóżku juz kilka lat wcześniej, to je bagatelizowali. Gdyby interniści czy lekarze pierwszego kontaktu zapytali pacjentów podczas wywiadu o to, czy maja problemy w sferze seksualnej, łatwiej byłoby wykryć inne choroby. Wystarczy proste pytanie: „Czy ma pan problemy z erekcją?”.

ESQ: Niewielu mężczyzn rozmawia otwarcie o „tych sprawach”, a co dopiero o swoich problemach seksualnych.

MLS: Bo traktują ten problem ambicjonalnie. Nie chcą chodzić do lekarza. Czasem partnerki zmuszają ich do tego niemal siła, grożąc zerwaniem. Z pobytów na konferencjach w Stanach Zjednoczonych utkwiły mi w pamięci akcje medialne zachęcające mężczyzn do wizyty u lekarza, dzięki którym zwykli obywatele dowiadują się, ze problemy z erekcją nie są rzadkie i ze nie ma sie czego wstydzić.

ESQ: Z jakich jeszcze powodów mężczyzna może mieć problem z erekcją?

MLS: Coraz groźniejsze są różnego rodzaju choroby metaboliczne, w tym otyłość, nieprawidłowa gospodarka węglowodanowa i cukrzyca czy podwyższony poziom cholesterolu. Dodajmy do tego wachlarz chorób neurologicznych i zaburzeń hormonalnych i robi sie całkiem długa lista.

ESQ: Co powinni więc zrobić mężczyźni?

MLS: Udać się na konsultacje. Najwłaściwszy jest lekarz seksuolog, który oddzieli czynniki medyczne od psychologicznych, pokieruje pacjenta do specjalistów lub na terapię psychologiczna. Często mężczyźni zgłaszają sie z tym problemem do lekarza rodzinnego albo urologa. I tez dobrze, bo oni skierują pacjenta do odpowiedniej poradni.

ESQ: Mężczyźni próbują czasem leczyć się sami specyfikami, które znają z reklam.

MLS: Owszem, bez recepty dostępne są wątpliwej skuteczności suplementy diety, a od niedawna także niektóre zdecydowanie bardziej skuteczne leki na poprawę erekcji. Jednak bardzo ważne jest, żeby samodzielne leczenie nie opóźniało wizyty u lekarza i wczesnego rozpoznawania chorób leżących u podłoża problemów z erekcja.

ESQ: Jakie jeszcze błędy popełniają mężczyźni z zaburzeniami erekcji?

MLS: Najtrudniejsze jest wciąż przełamanie lęku, wstydu i obaw. Warto pamiętać, ze ten problem rodzi inne, także w_ związku. Brak erekcji może spowodować mylne interpretacje u obu stron. On zarzuca jej, ze za mało sie stara; ona ma wrażenie, ze juz go nie pociąga albo ze on ma romans. Rozłam w parach zdarza sie tez podczas leczenia. Nieraz pacjent wraca z gabinetu z lekiem, zadowolony, z nadzieją na szybką poprawą, a partnerka zaczyna sie denerwować, bo uważa, że jego pożądanie to reakcja na tabletki, a nie na nią. Żaden lek nie zastąpi rozmowy miedzy partnerami, podobnie jak leki na potencje nie zastępują pożądania, tylko usprawniają procesy biochemiczne w organizmie. Gdy zadbamy o zdrowie, po pewnym czasie mogą okazać sie juz niepotrzebne.
Rozmowa z drem Michałem Lwem-Starowiczem ukazała się w numerze 3/2017 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie