5 ukrytych skarbów Tel Awiwu
Zdjęcia: iStock

5 ukrytych skarbów Tel Awiwu

Niektóre z nich znajdują się tuż przy popularnych turystycznych szlakach, inne wymagają dłuższej wyprawy.
16.10.2018

Widzieliście już nasz przewodnik po Tel Avivie, mieście "na ludzką skalę"? Drugie pod względem wielkości miasto w Izraelu może pochwalić się sporą liczbą apetycznych (dosłownie i w przenośni) atrakcji, dlatego w ramach suplementu prezentujemy 5 miejsc, które warto zobaczyć poza głównymi szlakami. Gdzie się wybrać na zakupy, a gdzie - w poszukiwaniu doznań artystycznych? 

Newe Cedek

Najbardziej malownicza dzielnica w południowej części miasta, z Centrum Suzanne Dellal i jego strojnym dziedzińcem. Jest tu luksusowo – od rezydencji milionerów, przez znane restauracje, po koncept store’y z awangardową modą.

Montefiore

Najładniejsza ulica Tel Awiwu. Co rezydencja, to bardziej imponująca. Wszystko tu jest elitarne, ale nic nie jest nudne. Trudno zliczyć galerie, które ulokowały się w tej części miasta. Na tle dość szorstkiego i nierzadko podniszczonego miasta Montefiore jawi się, jak miejsce z bajki.

Museum of Art

Chagall, Picasso, Modigliani, Rothko, Pollock, ale też Cezanne, Van Gogh, Monet – znajdziesz ich tu wszystkich. Atrakcją samą w sobie jest brutalistyczna bryła obiektu i owoce jej rozbudowy, w tym pawilon sztuki współczesnej im. Heleny Rubinstein, magnatki na rynku kosmetyków, urodzonej w Krakowie.

Hatachana

Dawny dworzec kolejowy zamieniony w artystyczno-butikowo- rozrywkowy hub. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, pod warunkiem, że szuka dobrej sztuki, mody i design w odpowiednio wysmakowanych dekoracjach. Jak na Tel Awiw, czynne krótko, bo zaledwie do godz. 22.

Fot: Starstock 

Stara Jafa

Formalnie – część Tel Awiwu, dołączona do miasta w 1949 roku. Niegdyś port, jeden z najstarszych na świecie, i osada arabska, dziś – starówka Tel Awiwu położona na wzgórzu przy jego południowych rogatkach. Jej główne atrakcje, poza starożytnym portem i fantastycznym widokiem na miasto, to XII-wieczny meczet, ponad stuletnia wieża zegarowa oraz gąszcz krętych uliczek z manufakturami, sklepikami i galeriami. Romantyczna i miejscami mocno turystyczna, Jafa ma też drugie oblicze – hipsterskie i artystowskie. Dlatego warto zejść z głównych szlaków, by odkryć wyjątkowe warsztaty, galerie czy pracownie artystów.

Tekst Michała Zaczyńskiego ukazał się w numerze 3/2017

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie