Zagłada dzikich zwierząt. Od 1970 roku zginęło 60% całej populacji
Zdjęcie: iStock

Zagłada dzikich zwierząt. Od 1970 roku zginęło 60% całej populacji

Część naukowców uważa, że jesteśmy świadkami szóstego w historii świata masowego wymierania. Po raz pierwszy to człowiek jest za nie odpowiedzialny.
30.10.2018

Liczebność prawie 4000 gatunków dzikich zwierząt spadła średnio o 60% od 1970 roku – wynika z raportu The Living Planet Index, przygotowanego przez Zoological Society of London dla WWF. Pod uwagę wzięto dane dotyczące ponad 16 tysięcy populacji ptaków, ssaków, ryb i innych kręgowców. Mike Barrett z WWF przypomina, że odpowiednikiem tego zjawiska w świecie ludzi byłoby kompletne wyludnienie Afryki, Europy, Chin, Oceanii i obu Ameryk.  

Czytaj też: Ile dzieli nas od zagłady? John H. Richardson o nadchodzącej katastrofie 

Zabójczy antropocen

„The Guardian” przytacza opinie naukowców, którzy wierzą, że jesteśmy świadkami szóstego w historii świata masowego wymierania – i pierwszego, dokonującego się za sprawą człowieka. 7,6 miliarda ludzi na świecie stanowi zaledwie 0,01% całego życia na planecie (82% stanowią rośliny, 13% - bakterie, a cała reszta – owady, ryby i inne zwierzęta - to zaledwie 5%), ale to właśnie homo sapiens odpowiada za zagładę 83% gatunków dzikich zwierząt, która dokonała się od czasów rewolucji neolitycznej.

Nie tylko mrok

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wg raportu niszczenie habitatów, co często związane jest z tworzeniem pół uprawnych i farm zwierząt udomowionych. Drugi, bezpośrednio związany z tym powód to eksplozja konsumpcji. Raport, którego poprzednie edycje krytykowane były za  „czarnowidztwo” i ogólność, przynosi też kilka dobrych informacji na temat zagrożonych gatunków. Wzrost populacji pandy, goryle i delfiny również zawdzięczają odkręcającemu błędy z przeszłości człowiekowi. Ale na przyjęcie postulowanego przez WWF, globalnego odpowiednika Konwencji Paryskiej dla dzikiej zwierzyny po wypowiedzeniu porozumień klimatycznych przez Donalda Trumpa byśmy nie liczyli.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie