Planujesz zimowy urlop? Pamiętaj o tych 3 rzeczach
fot. Kea Mowat / Unsplash

Planujesz zimowy urlop? Pamiętaj o tych 3 rzeczach

Zima to idealna pora na urlop – zarówno ten spod znaku narciarskiego szaleństwa w Alpach, jak i słonecznego odpoczynku w ciepłych krajach. W każdym przypadku warto pomyśleć o trzech rodzajach ubezpieczeń. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich o wyborze.
08.01.2019

Bez względu na to, gdzie się wybierasz, powinieneś pod każdym względem ubezpieczyć się na czas wyjazdu. Dzięki temu żadna niespodziewana okoliczność nie popsuje ci wakacyjnych planów. Zobacz, o czym powinieneś koniecznie pamiętać zanim wyjedziesz.

1. Ubezpieczenie AC i Assistance, czyli miej pewność na drodze

Nawet jeśli już posiadasz ubezpieczenie AC i Assistance, przed wyjazdem powinieneś jeszcze raz dobrze prześledzić warunki zapisane w tzw. OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) każdej polisy. Zwróć szczególną uwagę na to, czy:

  • Twoje ubezpieczenia AC i Assistance obowiązują tylko w Polsce, czy mają rozszerzone zakresy terytorialne także na inne kraje Europy?
  • Czy ubezpieczyciel oferuje Ci usługę odpowiednio długiego holowania samochodu w przypadku awarii auta podczas zagranicznego wyjazdu?
  • Czy zakład ubezpieczeniowy oferuje Tobie i wszystkim pasażerom zakwaterowanie i samochód zastępczy w przypadku, gdy Twoje auto psuje się i musi spędzić kilka dni w warsztacie?
  • Czy ubezpieczenie AC obejmuje okoliczność utraty bagażu, czyli np. sytuację, w której ktoś kradnie z samochodu Twój sprzęt narciarski lub zestaw do nurkowania?

Ubezpieczenia AC i Assistance są elastyczne, bo możesz wykupić je lub rozszerzyć jedynie na czas wyjazdu. Tym bardziej warto, abyś rozważył wybór najszerszej możliwej ochrony na drodze – dzięki niej żadna nieoczekiwana awaria nie popsuje Twojego urlopu.

Ważne - w przypadku OC sprawdź, czy przysługuje Ci darmowa Zielona Karta. To jedna z kwestii, jaką warto sprawdzić, aby zaoszczędzić na składce najtańszego OC.

2. Ubezpieczenie turystyczne – nie tylko na nartach

Złamana ręka czy noga to nie tylko ryzyka związane z szaleństwem na stoku. Również na wakacjach w kurorcie może zdarzyć ci się podobny wypadek, np. poślizgnięcie się na basenie. W egzotycznych krajach łatwo też o zatrucie czy udar cieplny. Dlatego przed wyjazdem na urlop wykup ubezpieczenie turystyczne dla siebie i swoich bliskich, jeśli podróżujesz z rodziną.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne? Na to pytanie krótko odpowiada opiekun kalkulatora OC na PUO.pl, serwisie ubezpieczeniowym, pomagającym kupić najtańsze OC i inne ubezpieczenia komunikacyjne.

  • Ubezpieczenie NNW – chroni cię, gdy dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, np. wspomnianego złamania nogi.
  • Ubezpieczenie kosztów ratownictwa i leczenia – pokrywa koszty transportu do szpitala, a także rachunek za pobyt w placówce.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – pokrywa koszty rekompensaty wypłaconej osobie pokrzywdzonej w wypadku, którego to ty jesteś sprawcą.

Ubezpieczenie turystyczne warto rozszerzyć także o ochronę bagażu czy sprzętu elektronicznego. Zwłaszcza że podobnie jak ubezpieczenie AC, polisę turystyczną także możesz wykupić jedynie na czas wyjazdu. Za ubezpieczenie turystyczne zapłacisz już od kilku złotych dziennie.

3. Ubezpieczenie mieszkania, czyli bezstresowy urlop

Upewnij się, że twoja polisa mieszkaniowa będzie ważna podczas wyjazdu. W przeciwnym wypadku przedłuż ją, upewniając się jednocześnie co do zakresu ubezpieczenia. Ważne, by obejmowało ono możliwie każdą sytuację, jaka wydarzyć się może pod Twoją nieobecność w domu. Szczególnie pomyśl o okolicznościach takich jak:

  • Działanie zjawisk atmosferycznych. Pod Twoją nieobecność w mieszkaniu może dojść do zwarcia instalacji w urządzeniu elektrycznym, np. zmywarce, a w wyniku tego – do pożaru. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, szczególnym zagrożeniem mogą być rosnące wokół działki drzewa oraz ich upadek na mury domu na przykład w sytuacji silnego wiatru czy wichury. Zwróć uwagę, czy Twoja polisa uwzględnia tego typu okoliczności.
  • Włamanie i dewastacja. Dobrze, by polisa mieszkaniowa w pełni rekompensowała Ci straty poniesione na skutek włamania osób trzecich do Twojego domu. Ubezpieczenie mieszkania powinno także gwarantować ci odszkodowanie na wypadek dewastacji. To na przykład sytuacja, w której wandal zostawił na murach Twojego domu pamiątkę w postaci graffiti.
  • Zniszczenie mienia osób trzecich. Pod Twoją nieobecność w domu może dojść do tzw. usterki wężykowej. Jeśli w jej wyniku zalejesz sąsiada, ubezpieczyciel powinien ponieść koszty rekompensaty należnej sąsiadowi.

Standardowe ubezpieczenie mieszkania wartości 240 tys. zł to koszt około 200 zł rocznie.

Ubezpieczenia o szerokich zakresach ochrony i wysokich sumach gwarantowanych to niezwykły komfort podczas każdej podróży. Pamiętaj jednak, że polisy to nie wszystko. Liczą się też przygotowanie do wyjazdu, a także zwyczajna przezorność. Na przykład przed urlopem wybierz się do mechanika, by dokonał przeglądu serwisowego samochodu, na stoku szczególnie zwiększ swoją ostrożność, a o dozór mieszkania poproś sąsiada.   

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie