Czy sztuczne wyspy w Danii staną się europejskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej?
Fot: urbanpower.dk

Czy sztuczne wyspy w Danii staną się europejskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej?

Kompleks dziewięciu wysp, który ma stać się siedzibą dla prawie 400 firm, ma powstać do 2040 roku.
11.01.2019

W Europie nie brakuje miejsc, które walczą o tytuł regionalnego odpowiednika amerykańskiej Doliny Krzemowej – jak Silicon Docks w Dublinie czy francuski park technologiczny Sophia Antipolis – ale nowy projekt duńskiego rządu, przygotowany we współpracy z położonym na przedmieściach Kopenhagi miastem Hvidovre, ma szansę powalczyć z nimi o prymat na kontynencie. Plan stworzenia dziewięciu sztucznych wysp czeka na akceptację duńskiego rządu, a prace nad projektem mają wystartować w 2022 roku.

Czytaj też: Smart cities - przyszłość miast czy zgubny fetysz? 

Zielone wyspy

Technologiczny hub Holmene ma stać się siedzibą dla około 380 firm i start-upów. Jego budowa potrwa 18 lat. Pierwsza z wysp ma być oddana do użytku w 2028 roku. Kolejna ma stać się największą w Europie Północnej wytwórnią prądu pozyskiwanego z odpadów (generowanych przez 1,5 mln ludzi). Dzięki temu rozwiązaniu i innym ekologicznym pomysłom twórcy projektu spodziewają się redukcji emisji dwutlenku węgla w aglomeracji kopenhaskiej o co najmniej 70 tys. ton rocznie. Wyspy mają też zapewnić 25% energii potrzebnej mieszkańcom duńskiej stolicy.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez URBAN_POWER (@urban_power)


Projekt zakłada budowę ponad 3 milionów metrów kwadratowych nowych wysp i wg wstępnych szacunków będzie kosztował 425 milionów euro. Pracę w firmach, które zdecydują się prowadzić działalność w Holmene, ma znaleźć 12 tys. osób.

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie