Benjamin Brafman i prawo silniejszego
Fot: Starstock

Benjamin Brafman i prawo silniejszego

Obrońca Michaela Jacksona, Martina Shkreliego i Jaya-Z wyspecjalizował się w przestępstwach białych kołnierzyków. Jego kancelaria zajmuje się m.in. sprawami udostępniania dziecięcej pedofilii. Ale bronienie Harveya Weinsteina okazało się wyzwaniem trudniejszym niż wszystkie poprzednie…
06.06.2019

Benjamin Brafman to jeden z najbardziej wziętych nowojorskich prawników. Budzi strach i podziw jednocześnie. Bronił Michaela Jacksona, reprezentował Seana Combsa, a także szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique’a Strauss-Kahna. Przyjął także sprawę Harveya Weinsteina, hollywoodzkiego producenta oskarżonego o gwałty – ale poddał się i zrezygnował z jej prowadzenia, choć ma opinię człowieka, który idzie do przodu jak czołg. Oto zapis walki Benjamina Brafmana o oczyszczenie Weinsteina z zarzutów – zanim osobowość producenta „Pulp Fiction” całkiem go przygniotła.

Winnice przy pustyni. Czy Chiny staną się winiarską potęgą?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Roger Kisby (@rogerkisby)

Czy Benjamin Brafman jest złym człowiekiem dlatego, że pomaga ludziom, których oskarża się o podłe rzeczy? On tak nie uważa. „Nie jestem policją obyczajową — mówi w biurze kancelarii Brafman & Associates PC. – Jestem jedynie prawnikiem karnistą”. A co jeśli klientem jest Harvey Weinstein, producent filmowy, niegdyś potentat w Hollywood, oskarżany o przemoc seksualną w stosunku do co najmniej dwóch kobiet? Brafman odchyla się na fotelu, opiera dłonie na biurku i zaciska powieki, po czym odparowuje: „Poświęciłem czterdzieści lat na to, żeby znaleźć się w czołówce przedstawicieli mojego zawodu. To jest najważniejsza tego typu sprawa w Stanach Zjednoczonych. Traktuję jako wyróżnienie to, że Harvey Weinstein wybrał mnie na swego obrońcę”

Miliarder z nożem 

70-letni Brafman lubi, gdy mu się schlebia. „Słyszałeś piosenkę Jaya-Z o mnie?” – pyta w pewnym momencie. Utwór, zatytułowany „Welcome to New York City”, wykonuje Cam’Ron, ale Jay udziela się gościnnie, wymieniając w pewnym momencie Brafmana z imienia i nazwiska. To nie przypadek. W 1999 roku nowojorski raper został oskarżony o pchnięcie nożem człowieka, którego podejrzewał o nielegalne skopiowanie jego nowego albumu. Brafman wywalczył dla Jaya-Z bardzo łagodny wyrok – kurator na trzy lata i ani jednego dnia w więzieniu. Zdjęcie obu panów – Brafman, mierzący 167 centymetrów, sięgający Jayowi-Z ledwie do barków – stoi dzisiaj wśród wielu innych zdjęć na jego biurku.

Oprawione zdjęcia i wyróżnienia zajmują część jego biura na 26. piętrze w biurowcu na Manhattanie. Jest portret z Martinem Shkreli, przedsiębiorcą, szefem firmy farmaceutycznej, oskarżonym o oszukiwanie klientów prowadzonego przez niego funduszu inwestycyjnego, jest Plaxico Burress, zawodnik drużyny New York Giants, oskarżony o nielegalne posiadanie broni, jest też między innymi polityk Dinesh D’Souza, który ma na koncie zarzuty o nielegalne finansowanie kampanii wyborczej. Każda z tych osób albo otrzymała niższy wyrok niż wnioskowany przez prokuraturę, albo udało się im w ogóle uniknąć kary.

W gabinecie Brafmana próżno szukać pamiątek po najbardziej znaczących sprawach. Brakuje między innymi Michaela Jacksona. Prawdopodobnie dlatego, że gwiazdor pop w pewnym momencie zwolnił Brafmana. Choć jeśli zapytać go o to, odpowie, że to on zrezygnował z pracy dla Jacksona. „Trafiają się klienci, którym wydaje się, że lepiej wiedzą, jaka powinna być linia obrony — mówi. – Jestem człowiekiem sukcesu. Mogę pozwolić sobie na to, by zwrócić wynagrodzenie i zakończyć współpracę z takim człowiekiem”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Adam B. (@a.b.s_productions)

Benjamin Brafman uchodzi za jednego z najlepszych obrońców w Nowym Jorku. Na sali sądowej jest w swoim żywiole. Przesłuchania świadków w jego wykonaniu obrosły w legendy. Świetnie radzi sobie też z ławą przysięgłych, ma poczucie humoru i pokazuje to na sali sądowej. Jeden z jego typowych tekstów wypowiadanych do przysięgłych? „Oskarżenie chciałoby, byście uwierzyli w przedstawioną wersję. Ja z kolei chciałbym być wyższy. Niestety, w życiu nie zawsze dostajemy to, czego chcemy”. Prokuratorzy się irytują, ale na przysięgłych takie rzeczy zawsze działają. „Spraw w sądzie nie rozstrzyga się w oparciu o fakty czy dowody – mówi Carrie Goldberg, jedna z osób, które reprezentują ofiary Harveya Weinsteina. – Zwycięża ten, kto potrafi bardziej przekonująco opowiadać – a w tej dziedzinie Benjamin Brafman jest niezrównany. To talent, tego nie można się nauczyć na studiach prawnicznych”.

Piramidy finansowe i pedofilia 

Brafman wyspecjalizował się w przestępczości „białych kołnierzyków” – najczęściej prowadzi sprawy dotyczące nieprawidłowości finansowych. Niemal bez wyjątku wszyscy jego klienci są bardzo bogaci. On sam unika pytań o zarobki, ale wiadomo, że za prowadzenie pewnej sprawy w 2009 roku otrzymał ponad milion dolarów. Benjamin Brafman broni ludzi wpływowych i zamożnych od czterech dekad, więc trudno mu dzisiaj wymienić zarzuty, z którymi nie zetknął się jeszcze w swojej karierze. Czym obecnie zajmuje się jego kancelaria? Pierwsze przykłady z brzegu: piramida finansowa stworzona przez amerykańskiego dewelopera, dręczenie najemców przez właściciela kamienicy, a także sprawa dziwacznego seks-kultu w mieście Albany niedaleko Nowego Jorku. Brafman, potomek ludzi, którzy przeżyli Holokaust, przyznaje, że nie podjąłby się jedynie obrony terrorystów. „Gdyby przyszedł do mnie ktoś oskarżony o masowe morderstwo, powiedziałbym mu, że moją rodzinę zabiła nienawiść, więc nie mogę go bronić”. Inne tematy? Tutaj już reguły są luźniejsze. Pytam Marka Bakera, prawnika zatrudnionego w kancelarii Brafmana, o sprawę człowieka oskarżonego o udostępnianie dziecięcej pornografii. W pierwszej chwili nie wie, o którą dokładnie sprawę chodzi. „Mamy ich kilka” – wzrusza ramionami.

Cały tekst Erica Sullivana znajdziecie w ostatnim numerze "Esquire'a" - jeszcze przez kilka dni dostępnym w sprzedaży

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie