Wakacje solo, w duecie i z całą rodziną. Poznaj tegoroczne trendy wg Airbnb
Wuhan/ iStock

Wakacje solo, w duecie i z całą rodziną. Poznaj tegoroczne trendy wg Airbnb

Od malutkich miasteczek po zaludnione chińskie metropolie - oto alternatywny przewodnik wakacyjny.
17.06.2019

Powodów, dla których niektóre miejscowości stają się nagle popularnym celem podróży, jest wiele – może to być np. głośna popkulturowa produkcja, wysokie miejsce w prestiżowym rankingu, czy zmieniające się realia ekonomiczne i po prostu – koszt wypadu. Platforma Airbnb, umożliwiająca rezerwowanie prywatnych pokojów i apartamentów na całym świecie, regularnie przedstawia raporty pokazujące, jak w danym roku zmieniało się zainteresowanie poszczególnymi miastami i wskazuje te najpopularniejsze. Tegoroczny wakacyjny ranking został podzielony na cztery kategorie – ogólną, a także uwzględniającą wybory singli, par i rodzin.

Kanapa do wynajęcia, czyli krótka historia Airbnb 

Rodziny stawiają na małe miasteczka

Największy wzrost (aż 704%!) w porównaniu z wakacjami ubiegłego roku zanotowało francuskie miasto Valenciennes. Pozostałe miasta w pierwszej piątce leżą już poza Europą. To chińska Changsha (695%), Matsudo w Japonii (476%), Marigot, malutka stolica Saint-Martin (467%) oraz znowu chińskie – i bynajmniej nie malutkie – miasto Wuhan (454%)

Rodziny w tym roku najchętniej wybierają się do niewielkich miejscowości: Sister Bay w stanie Wisconsin w USA (200% wzrostu), Four Corners na Florydzie (192%), stolicy szkockiej wyspy Mull, Tobermory (184%), kanadyjskiego Port Colborne (183%) i tureckiego Kalkan (169%). Z europejskich miast w pierwszej 10 znalazło się jeszcze miejsce dla szwedzkiego Vastervik (150%), cieszącego się popularnością wśród fanów sportów wodnych.

(Kalkan, Turcja /iStock) 

Marzenie singla – Półwysep Kalifornijski

Nanterre i Courseulles-sur-Mer we Francji, Nanjing w Chinach, Williams w USA (stan Arizona) i szkocka wyspa South Uist – to pierwsza piątka najpopularniejszych miejscowości sezonu wybieranych przez pary. Single z całego świata stawiają z kolei na Amerykę Północną i Środkową, zwłaszcza na przystępne cenowo plaże meksykańskiego Półwyspu Kalifornijskiego. Miasto Rosarito odnotowało aż 576-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, a Ensenada – 384%. W pierwszej piątce znalazły się także Destin na Florydzie, South Padre Island w stanie Texas i Myrtle Beach w Południowej Kalifornii. W pierwszej 10 znalazły się dwa europejskie miasta – Cassis oraz Dortmund.  

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie